Atiye nerede çekildi göbeklitepe nerede göbeklitepenin önemi tarihi

0 22

Atiye dizisi 10 Eylül 2020’de Netflix platformunda 2. sezon ile bomba gibi geliyor. 2. sezon ile gündeme gelen Atiye dizisinin çekildiği UNESCO tarafından Dünya Mirası’nda yer alan Göbeklitepe: Dünya’nın Sıfır Noktası…

Aden Bahçesi olarak da adlandırılan Dünya’nın Sıfır Noktası, tanrıların ant daireleri veya gözlemevleri teorileri yer almaktadır. Atiye dizisinin çekildiği yer olan Göbeklitepe’nin önemi nedir? İşte sizler için küçük bir derleme yaptık, diziyi izlemeye başlamadan önce okumanızı tavsiye ediyoruz.

Göbeklitepe; Şanlıurfa’da kent merkezine yakın (18 km kuzeydoğusunda) Örencik Köyü sınırları yakınında bulunmaktadır. 1963 senesinde, İstanbul Üniversitesi Chicago Üniversitesi ile beraber yaptığı çalışmalar sonucunda keşfedilmiş bir alan olan Göbeklitepe, “V52 Neolitik Yerleşimi” olarak tanımlanmıştır. Çevrenin asıl değeri 1994 senesinden sonra yapılan kazı çalışmaları ile anlaşılmıştır. Çalışmalar sonucunda 12000 yıl öncesinde dayanan bir kült merkezi olduğu farkedilmiştir.

Devam eden çalışmalar ile Neolitik zamana ait, boyları 2-6 metre ve ağırlıkları 40 ile 60 ton arasında olan, o dönemin koşullarına rağmen çok iyi ve incelikle işlenmiş hayvan figürlü “T” şekilli dikili taşlar saptanmıştır.

Aynı zamanda 8 ile 30 metre boyutlarında dairesel ve dikdörtgen şekillerde, dünyanın saptanmış en eski tapınakları 12 bin sene öncesinden kalma 65 cm uzunluklarında insan heykellerine benzeyen eserlerde bulunmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.