Arizona antilop kanyonu nerede nasıl oluştu antilop kanyonuna ne zaman gidilmeli

0 64

ANTİLOP KANYONU – KIVRIMLI BİR KANYON KATEDRALİ

AMERİKA – ARİZONA

Antilop Kanyonu; Kuzey Arizona’da erozyonlar sonucunda meydana gelmiş olan doğal bir oluşumdur. Muson yağmurlarının sebep olduğu su baskınları sayesinde kayaların aşınmasıyla ilginç ve fotojenik yumuşak kıvrımlar oluşmuştur. Kırmızımsı ve turuncumsu renkleri, ışık oyunlarıyla eşsiz bir güzelliğe bürünür. Güneşin tepeden vurduğu an, kanyona giren ışık huzmeleri parlak ve güçlü bir görünüm sergiler. Kanyonun dibi kumtaşı kayalarından oluşan bir labirent gibidir ve her sel baskını sonrasında değişikliğe uğrar.

İki bölümden oluşan kanyon, Navajo Indian Reservation’ındadır (Kızılderelilere ayrılmış bölge). Sel baskını tehlikesi olduğu için sadece rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Novajo dilibde adı “Tse’bighanilini” yani “suyun taşların arasından aktığı yer” anlamına geliyor. Kanyon erozyonun etkisiyle Alt Kanyon ve Üst Kanyon olmak üzere iki bölümden oluşur. Rahat hareket etmek isteyenler için Üst Kanyon tercih edilmelidir. Hem daha fazla güneş ışığına sahiptir; hem de dar alanları azdır. Alt Kanyon ise sel baskınlarına karşı merdivenlerle korunduğundan çok daha fazla merdiven inmeniz, çıkmanız; ayrıca çok dar alanlardan geçmeniz gerekmektedir.

UNUTULMAZ DENEYİMLER

Antilop Kanyonu’nun yakınında, Page kasabasının diğer tarafında, Colorado Nehri’nin etkileyici bir dönüşü olan At Nalı Dönemeci yer alır. İşlek patikada 2,4 kilometrelik bir yürüyüş muhteşem ve olağan dışı bir seyir yerine ulaşmanızı sağlar. Altınızdaki nehir yüksek bir toprak parçasının etrafında neredeyse tam bir daire (gerçekte 270 derece) çizer. Çıkıntının ucuna kadar gitmek ve hatta daha iyi bir fotoğrafik görüntü için yere uzanmakta mümkündür.

GEZGİNİN DEFTERİNDEN

NE ZAMAN GİTMELİ?

Antilop Kanyonu’nu ziyaret etmek için en iyi zaman, güneşin dik açıda olup ünlü ışınları ile kanyonun derinliklerini aydınlattığı, Nisan ile Eylül ayları arasında, öğlen saatleridir.

PLANLAMA

Antilop Kanyonu Powell Gölü’nün güneyindeki Page, Arizona’nın yaklaşık 8 kilometre doğusundadır. Ulaşım, güvenlik nedenleriyle sadece rehberli turlarla sınırlıdır. Nadir de olsa, yağmur fırtınası kanyonlarda su baskınlarına neden olduğundan, o zamanlarda ziyaret etmek yasaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.