Antioksidan nedir antioksidan hangi besinlerde bulunur faydaları nelerdir

0 21

Vücudumuzun sağlığı için olmazsa olmaz bileşiklerden biri antioksidan hakkındaki bilgileri sizler için bir araya derledik. Özellikle akciğerdeki virüsleri temizlemeye yardımcı olan besinler, koronavirüs sürecinde oldukça gündemdeler. Antioksidan hücrelerin genç kalmasını sağlıyor. Vücutta bulunduğu gibi besinlerinde de içeriğinde bulunuyor. Peki Antioksidan nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları nelerdir?

Zararlı hücreler, sağlıklı işleyişi etkileyerek hızlı yaşlanmayı ve hastalığa yakalanmaya sebep olur. Vücudumuzu bu zararlı şeylerden arındırmanın en kolay ve etkileyici yolu antioksidan hücreleridir. Vücuttaki hücreler için oldukça önemlidir. Ayrıca kanser hücrelerine karşı vücudun direncini artırır. En çok bilinen antioksidanlar A,E,C vitaminleri, flavonoidler, koenzim q10, likopen, selenyum ve çinkodur. Bir çok sebepten dolayı mutasyona uğrayan hücrelere kanser hastalıklarının yaşanmasına davetiye çıkarır. Antioksidan bileşenleri ise bu mutasyonu engelleyerek hücrelerin genç kalmasına neden olur. Antioksidanın vücuttaki en önemli görevi akciğerlerdir. Akciğerler her virüse karşı maalesef savunmasızlar. Özellikle son günlerde çok konuşulan bağışıklığı düşük insanlar akciğerlerin kaptığı virüsü kolay kolay atlatamadıklarından dolayı solunum yetmezliğinden dolayı ölebilir. Uzmanlar bu nedenden dolayı antioksidan açısından zengin olan besinlerin bol bol tüketilmesi için uyarıyorlar. Vücudun savunma yapması için gereklidir.

ANTİOKSİDAN FAYDALARI:

 • Bağışıklık sisteminde bulunan antikorların direncini artırır.
 • Serbest radikallerden vücudu temizler.
 • Ödem attırır. Bölgesel yağlanmanın önüne geçer.
 • Karaciğerin enzim işlevini arttırır.
 • Sinüs yolları ve akciğerlere tutunan virüslerin etkisini azaltır.
 • Böbreklerde taş ve kum oluşumunu engeller.
 • Sinir hücrelerinin deforme olmasını engeller.
 • Psikolojik açıdan iyileşmenizi sağlar.
 • Cildin hızlı yenilenmesini sağlar.
 • Kanser hastalıklarının riskini azaltır.
 • Kalp ve  damarları güçlendirir.
 • Kan akışını dengeye sokar.
 • Oksijenin eşit miktarda vücuda dağılmasını sağlar.
 • İltihap oranını azaltır.
 • Göz, kemik ve kasları güçlendirir.

ANTİOKSİDAN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Alfa tokoferol buğdağ, mısır, darı, pirinç gibi tahıllarda oldukça fazladır. Bunların dışında ayçiçek yağı, mısırözü yağı ve pamukyağı gibi yağlarda, ceviz, badem ve yerfıstığı gibi kuruyemişlerde bulunur. Yeşil sebzelerde oldukça çoktur. E vitamini aynı zamanda pişirmeye ve sıcağa dayanıklı olduğu için pişirilme esnasında özelliğini yitirmez. Fakat fazla yağda kızartma ve tahılların öğütülmesi esnasında faydası kaybolur.

Vücuttaki depolanarak A vitaninine dönüştürülen kırmızımsı- turuncu pigment çok güçlü bir antioksidan da Beta-kaotendir. Kanser hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Havuç, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler ile kayısı şeftali gibi meyvelerde fazlasıyla vardır.

Birçok meyveye kırmızı rengini veren Likopen maddedir. Kardiyovasküler hastalıklar ve kansere karşı  olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Domates, guava, karpuz, greyfurt, üzüm, maydanoz, fesleğen, hurma, kuşkonmaz, tavukciğeri, pul biber ve kırmızı lahana da oldukça fazladır.

Selenyum da güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bira mayası, tahıllar, karaciğer, tereyağ, balık, kırmızı et, sebzelerde de bulunur.

Çinko genel olarak protein içeren gıdalarda bulunur. Et, süt ve süt ürünleri, patates, esmer pirinç, fıstık, kaju, kabak çekirdeği, fasulye ve kepekli gibi besinlerde bol miktarda vardır.

KÜÇÜK NOTLAR: ANTİOKSİDAN BAKIMINDAN EN ZENGİN BESİNLER SARIMSAK, DOMATES VE NARDIR. ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ EN GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN MADDE TAŞIYICISIDIR. BU YÜZDEN SİYAH ÜZÜM ÇEKİRDEĞİYLE BİRLİKTE YENMELİDİR. YUTARAK DEĞİL, ÇİĞNENEREK!

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.