Adenovirüs koronavirüs kadar hızlı yayılabiliyor adenovirüs nedir göz virüsü

0 38

Son dakika!!!

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Cafer Tanrıverdi uyardı! Adenovirüslerin, koronavirüs gibi hızlı yayıldığını ekleyerek, enfekte olan bireyden tüm aile bireylerine bulaşabiliyor diye uyardı! Bu virüsten korunmak için alınması gereken önlemler bulaşıcı diğer hastalıklar için aynıdır. Ek olarak adenovirüslerin daha çok temasla bulaştığını varsayıyoruz. Bu nedenle hijyen kurallarına çok fazla dikkat edilmesi gerektiğini, kişisel eşyaların diğer bireyler tarafından ortak kullanılmaması ve sık sık el yıkanması bu hastalıktan korunmak için özellikle gereklidir.” ifadelerini kullandı.

 

Önemli bir gündemle karşı karşıyayız! Uzmanlar uyarıyor… Tanrıverdi, son günlerde değişen mevsimle beraber çok sayıda adenovirüslere bağlı kerato-konjonktivit vakalarının artığını bildirip, uyardı.

Bazı zamanlar tehlikeli salgınlar yapan adenovirüslerin ciddi işgücü kaybına da yol açtığını ifade eden Tanrıverdi, hastalığın sıklıkla karşılaşılan ilk bulgularını şöyle aktardı:

“İlk başlarda genellikle gözlerde kızarıklık, çapaklanma, batma, yanma, sulanma, ışık hassasiyeti, bulanık görme ve göz kapaklarında ödem meydana gelir. Bu belirtilerden gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden ilgili bir doktora başvurun. Bununla beraber, üst göz kapaklarında ödeme bağlı olarak düşme, gözlerde kaşıntı, göz ve baş ağrısı, kulak önünde ve çene altında yer alan lenf bezlerinde büyüme ve bu bölgelerde hassasiyet, ağrı ve bazen üst solunum yolu enfeksiyonu benzeri tablo eşlik edebilir. Hastaların diğer gözüne de bulaş çok fazla oranda olabiliyor.”

Tanrıverdi, hastalığın ilk semptomları ile karşılaşıldığı anda hekime başvurulması gerektiğine dikkati çekerek, “Adenovirüsler gözün önünde yer alan ve kornea olarak isimlendirilen saydam tabakada görmeyi azaltabilen ve tedavisi oldukça güç lekelenmelere neden olabiliyor. Bu virüsten iyileşme süreci bazen aylar bazen de seneler alabilir.” uyarısında bulundu.

İNSANDAN İNSANA TEMASLA BULAŞIYOR, VE ÇOK HIZLA YAYILIYOR  

Tanrıverdi, adenovirüsler de Covid-19 kadar hızlı yayılabildiğini, enfekte bireyden tüm aile fertlerine geçerek aktararak, “Bu virüsten etkilenmemek için alınması gereken önlemler diğer tüm bulaşıcı hastalıklar ile benzer olduğu söyledi. Ek olarak adenovirüsler daha çok bireyden bireye temasla bulaştığını varsayıyoruz. Bu nedenle hijyen kurallarına oldukça dikkat edilmesi, kişisel eşyaların bu süreçte ortak kullanılmaması ve sık sık el yıkanması bu virüsten korunmak için özellikle gereklidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Hastaların bu dönemde yaşam kalitesinin oldukça azaldığını da belirten Tanrıverdi, “Tedavide uzun süreli göz damlası kullanılması gerekiyor. Ayrıca bu hastalığın en az hasarla geçirilmesi ve diğer aile fertlerinin korunması için hasta kişinin erken dönemde antiviral göz damlasına başlaması ve hastaların hastalık hakkında bilgilendirilmesi oldukça önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.