Hurmanın faydaları nelerdir

0 36

RAMAZAN AYININ VAZGEÇİLMEZİ ENERJİ DEPOSU HURMA… FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR!
Günde tüketeceğiniz üç hurmanın vücudunuza etkisini duyunca çok şaşıracaksınız. Lif içeriği bakımından çok zengin olan hurmanın demir, potasyum, folik asit ve kalsiyum olmak üzere bir çok vitamin ve mineral zenginliği ile pek çok faydası bulunmaktadır. Hurmanın vücudumuza yararları nedir? Günde kaç tane tüketmeliyiz?
      

SİNDİRİM SİSTEMİNE İYİ GELİYOR, SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR.
Lif oranının çok yüksek olduğu hurma, mide de sünger işlevi görüp şişiyor ve mideden geç ayrıldığı için uzun süre tokluk hissiyatı yaşattırıyor. Yüksek lif aynı zamanda bağırsakları işleve geçiriyor ve kabızlıktan uzak tutuyo
                                              CİLDİ BESLİYOR
Antioksidan bakımından zengin olduğu için hücre yenilemesi yapıyor ve cildi besleyip, güzelleştiriyor. Daha genç bir cilde sahip olmak istiyorsanız; uzmanlar günde 3 tane hurma tüketmeniz gerektiğini söylüyor.

Cilde nem verdiği için cilt daha elastiki bir dokuya sahip oluyor ve böylece yüzünüzde oluşacak sarkmalar gecikiyor.

B vitamini sayesinde ciltte oluşan hasarları iyileştirip, düzeltiyor.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRDIĞI İÇİN KİLONUZDA KONTROLLÜ OLMANIZI DESTEKLİYOR.

Tokluk hissiniz uzun süre hissettirdiği için daha az besin tüketmiş oluyorsunuz. Demir depolarını desteklemede yardımcı oluyor. Demir eksikliği yaşayan insanların kilo vermesi daha zor olduğu için hurma tüketmeniz öneriliyor. Ancak bir hurma yirmi (20) kalori içerdiği için dikkat edilmesi gerektiğini ve aşırıya kaçılmaması gerektiğini belirtmek isteriz.
,
MAGNEZYUM NEDENİYLE KAS KRAMPLARINI ENGELLİYOR.
Kas kramplarına veya ağrılarına maruz kalıyorsanız magnezyum eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden magnezyum içeriği bakımından zengin olan hurma tüketimini öneriyoruz. Günde tüketeceğiniz üç (3) hurma sayesinde istediğiniz cilde, vücuda ve sağlığa kavuşabilirsiniz.

STRES VE GERGİNLİĞİ AZALTIYOR.
B6 vitamininin bol bol bulunduğu hurmada stresi azalttığına dair uzmanlardan bilgi geldi. Strese karşı bir savunma mekanizması oluşturduğunu söylüyorlar. B1 vitamini sayesinde de sinir sisteminin daha sağlıklı olmasına neden oluyor.

Taniyonu dengeleme ve kalp ritmini düzenlemeye destek olduğunu biliyoruz. Kolesterol içermediği gibi güçlü bir antioksidan olması nedeniyle kalbi zararlı bakterilerden ve mikroplardan koruyarak, damar tıkanıklıkları riskini azaltıyor.

KANSIZLIĞA SON!

Düzenli tüketildiği taktirde kansızlık yani anemi problemi yaşayan bireylerde kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini artırıyor. Kansızlık riskini azaltıyor. Kan hücrelerinin sayısını artırıyor.
ENERJİ DEPOSU OLAN HURMA BAĞIŞIKLIĞI GÜÇENDİRİYOR
Koronavirüs pandemisinde gireceğimiz Ramazan ayında en önemli ve bizi ilgilendiren nokta aslında tam da burası! Bağışıklığı güçlendirme özelliği sayesinde bize ihtiyacımız olan enerjiyi de depoladığında oruç tutmaya hazırız. Sahur sofralarında tüketmemiz gereken yiyecek. Ayrıca yüksek orandaki magnezyum sayesinde enfeksiyonların oluşmasında kalkan görevi görüyor.Kemikleri güçlendiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.