1 ekim dünya kahve günü nedir nasıl ortaya çıktı neden kutlanır kahvenin faydaları nelerdir

0 32

78 ülkede aynı anda kutlanan Dünya Kahve Günü’nün tarihi yılın her 1 Ekim günüdür. 1 Ekim Dünya Kahve Günü’nde dünyanın her yerinde çeşitli kahve etkinleri düzenleniyor. Kahve tutkunlarının vazgeçilmez günü olan 1 Ekim hakkında tüm detaylar Bilgi Kadın’da…

Uluslararası Kahve Organizasyonu olan ICO’ya kayıtlı olan 78 ülke her yıl 29 Eylül-1 Ekim arasını çeşitli etkinliklerle “Kahve Günü” olarak çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Kahve üretiminin %98’ini, tüketiminin ise %83’ünü oluşturan üye ülkeler arasında ülkemiz Türkiye bulunmuyor.

ICO ise ortak bir karar alıp; kahve günü için kutlamaların 29 Eylül’de başlamasını, 1 Ekim’in ise Dünya Kahve Günü olarak kabul edilmesine karar verdi.

PEKİ DÜNYA KAHVE GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Dünya Kahve Günü adı altında 29 Ekim’de yapılan kutlamanın asıl kaynağı olan ülke Japonya’dır.

1983 yılında başlayan Japonya Kahve Birliği’nin öncülüğünde kutlanan Kahve Günü, tam olarak 2005 yılında Amerika’da resmileşmiştir.

1 EKİM DÜNYA KAHVE GÜNÜ’NÜ NASIL KUTLARIZ?

Kahve günü kutlamaları çok çeşitli olmaktadır. Kahve markaların sürprizleri ile farklılık göstermektedir. Dünya kahve günü ilk olarak markaların tanıtımı için düzenlenen etkinlikler ile her sene kutlanır. Bu sene Covid-19 nedeniyle her ne kadar sekteye uğrasa da siz de bugün bir fincan kahvenizi alıp, kahve gününüzü kutlayabilirsiniz.

KAHVENİN FAYDALARI NELERDİR?

Fazlası zarar olan kahve çok tüketildiğinde bir sürü rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır: Mide rahatsızlığı, yüksek tansiyon veya kalp hastalıklarını tetikleyebilen kahve, yakın zamanlara kadar fazla tüketilmemesi konusunda hep uyarılan bir içecekti. Ama kararında tüketildiği zaman iyi bile geldiği yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

  • Kadınlarda depresyon riskini azaltmaktadır.
  • Alzheimer hastalığını önlemektedir. Beyni koruduğu ortaya çıkmıştır.
  • Kanser riskini en aza düşürmektedir. Cilt kanseri ve prostat kanseri için oldukça faydalıdır.
  • Tip2 diyabete karşı vücudu korumaktadır.
  • Parkinson riskini oldukça azaltan tarafı vardır.

  • Kovid-19’un olduğu günlerde bağışıklık sisteminin önemi oldukça iyi kavramış durumdayız. Kahvenin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya çıkmıştır.
  • Baş ağrısına iyi geldiği gibi hafızayı da güçlendirmektedir.

  • Kilo vermek için harika zevkli bir yöntemdir.
  • Yararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz için son olarak kabızlık önlendiğini söylemekte fayda var.

Haydi sizler de kahvenizi yapıp günün en güzel saatlerinin tadını çıkarın! Dünya Kahve Günümüz kutlu olsun…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.